Η γνώση του διαδικτύου στα μάτια σου!

Η ‘Άλωση του Emirates από τον Ολυμπιακό!

Τεράστιο διπλό πήρε ο Ολυμπιακός μέσα στο «Emirates» επί της Άρσεναλ με 2-3, στη 2η αγωνιστική για τους ομίλους του Champions League και μπαίνει πλέον για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Ο αγώνας ήταν χορταστικός σε γκολ με τους ερυθρόλευκους να αντέχουν στην πίεση των πρώτων λεπτών και να χτυπούν με το Πάρντο στο 33′, αιφνιδιάζοντας τους Άγγλους και κάνοντας το 0-1.

Η Άρσεναλ ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 στο 35′ με τον Γουόλκοτ αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν πτοήθηκαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με απευθείας χτύπημα κόρνερ, με πολλά φάλτσα, του Φουρτούνη στο 40′. Ο Οσπίνα αιφνιδιάστηκε από τα φάλτσα, πήγε να πιάσει τη μπάλα η οποία όμως πέρασε τη γραμμή και το 1-2 είχε συμβεί!

Στο 2ο ημίχρονο η Άρσεναλ πίεσε ασφυκτικά και κατάφερε να φτάσει στο 2-2 με τον Αλέξις Σάντσες στο 65′. Η χαρά των Άγγλων όμως κράτησε λίγο καθώς στην επόμενη επίθεση ο Φινμπόγκασον, που είχε μπει αλλαγή, έκανε το 3-2 στο 66′ που ήταν και το τελικό σκορ, σφραγίζοντας έτσι μια μεγάλη νίκη για την ελληνική ομάδα.

Στα τελευταία λεπτά η Άρσεναλ συνέχισε να πιέζει χωρίς να καταφέρει όμως να πετύχει κάποιο τέρμα.

Άρσεναλ: Οσπίνα, Γκιμπς, Γκάμπριελ, Κοσιενλί (Μετερσάγκερ 57′) Μπεγερίν (Κάμπελ 85′), Οζίλ, Καθόρλα, Κοκελέν (Ράμσεϊ 60′), Γουόλκοτ, Τσάμπερλεϊν, Σάντσες

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ομάρ, Σιόβας, Μποτία, Σαλίνο, Καμπιάσο, Κασάμι, Σεμπά (Ερνάνι 72′), Πάρντο, Φορτούνης (Βούρος 86′), Ιντέγιε (Φιμπόγκασον 46′)